307 DANCE ACADEMY 2020-2021 SCHEDULE

 

MONDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:25-5:10 PM-Kinder Hop 

-Bailey

4:10-5:05 PM-

4:00-4:45 PM-Bro Hop

-Morgan

5:15-6:00 Teen/Senior Pointe 1 

-Marlo

5:00-5:45 PM-Junior Ballet 1 

-Izzy

4:50-5:35 PM-Petite Hip Hop 2

-Morgan

6:05-7:20 PM-Teen Ballet 2 

-Marlo

6:00-7:15 PM-Senior Ballet 2 

-Anthony

5:40-6:25 PM-Junior Hip Hop 2

-Morgan

7:25-8:25 PM-Senior Pointe 2

-Marlo

7:30-8:30 PM-Teen Contemporary 2

-Anthony

6:30-7:15 PM-Spirit Class (ages 9-12)

-MaKenzie 

 

 

8:35-9:05 PM-Pre-Pointe-

Anthony

7:20-8:05- PM-Junior Hip Hop 1

-MaKenzie

   

8:10-8:55 PM-


TUESDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:00-5:00 PM-Tumbling Level 5/6

-Kyla

4:00-4:45 PM-Teen Hip Hop 2

-Devon

4:00-4:45 PM-Preschool Tumbling

-TBD

5:05-5:50 PM-Tumbling Level 1

-Kyla

5:05-6:05 PM-Teen Jazz 2

-Janice

4:50-5:35 PM- -Spirit Class (ages 6-8)

-Devon

5:55-6:40 PM-Tumbling Level 2

-Kyla

6:10-6:55 PM-Spirit Class (ages 14-up)

-Devon

  5:40-6:40 PM-Kinderdance 3

-Megan

6:45-7:30 PM-Tumbling Level 3

-Kyla

7:00-7:45 PM-Teen/Senior Jazz 1

-Laura

6:45-7:45 PM-Petite Ballet/Jazz

-Megan

7:35-8:35 PM-Tumbling Level 4

-Kyla

7:50-8:35 PM-Teen/Senior Contemporary 1

-Laura

7:55-8:40 PM-Teen/Senior Tap

-Zoe

 

WEDNESDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:00-5:00 PM-Petite Hip Hop/Jazz Combo

-MaKenzie

4:10-5:10 PM-Junior Jazz 2

-Makala

4:10-5:10 PM-Pre-Petite Combo

(ages 5-7)

-Jennifer

5:05-6:05 PM-Senior Contemporary 2

-Katherine

5:30-6:15 PM-Firecrackers

-Emily

5:15-6:00 PM-Junior Jazz 1

 -Jennifer 

6:20-7:20 PM-Senior Jazz 2

-Emily

6:20-7:20 PM-Junior Ballet 2 

-Katherine

6:05-6:35 PM-Terrific 2’s

-Tina

7:25-8:25 PM-Skills

(Intermediate-Advanced dancers ages 13 & up)

-Emily

7:25-8:10 PM-Junior Contemporary

-Katherine

6:40-7:40 PM-Petite Ballet/Tap

-Tina

 

8:15-9:15 PM-Senior Ballet 1

-Katherine

7:45-8:30 PM-

 

THURSDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

4:15-5:15 PM-Senior Hip Hop 2

-Devon

4:00-4:45 PM-Teen/Senior Hip Hop 1

-Morgan

4:30-5:15 PM-Spirit Class (ages 4-5)

-Mackenzie

5:30-7:30 PM-Competition Team

5:30-7:30 PM-Competition Team

5:20-5:50 PM-Kinderdance 1

-Stephanie 

 

 

5:55-6:25 PM-Kinderdance 2

-Stephanie

  7:35-8:35 PM- Teen Ballet 1

-Anthony

  7:35-8:20 PM- Turns & Leaps

-Janice

6:30-7:35 PM-

 

 

7:40-8:10 PM-Junior Tap

-Zoe


 FRIDAY

STUDIO 1

STUDIO 2

STUDIO 3

 

 

 

5:30-6:45 PM-Ballet Technique 

(ages 13 & up-Intermediate-Advanced dancers)

-Anthony