Board of Directors

San Diego – Imperial Swimming Board of Directors

Position Name Term ( / 2nd Term)
General Chair Sally Taggart - UN 2020-2021 / 2022-2023
Administrative Vice Chair Keith Clements - HSA 2022-2023
Finance Vice Chair Bill Eisenhamer - CSTE 2020-2021 / 2022-2023
Secretary Debbie Baldwin - FAST 2022-2023
Treasurer John McGlynn - RAQ No Term Limit
Senior Vice Chair Dave Kilmer - CAST 2022-2023
Age Group Vice Chair Sean Redmond - FAST 2022-2023
Technical Planning VIce Chair Paul Mazzarelle - RSD 2022-2023
Safe Sport Chair Mel Eisenhamer - CSTE 2020-2021 / 2022-2023
Coach Representative Cathy Elgas - MRA 2020-2021 / 2022-2023
Diversity, Equality, Inclusion Chair Maria Davila - UN 2021 / 2022-2023
Operational Risk Chair Brian Torio - NCA 2022
At-Large Board Member Amy Cox - MRA 2020-2021 / 2022-2023
Sr Athlete Rep Lauren Park - CSTE 2021-2022
Jr. Athlete Rep Simran Jayasinghe - RAQ 2022-2023
At Large Athlete Member Revere Schmidt - RSD 2022-2023
At Large Athlete Member Reid Krebs - WIND 2022

Committee Chairpersons

SWIMS Chair
Mary Redmond

Records/Top 10 Chair
Dan Peck

Operational Risk Chair
Brian Torio

Diversity/Equality/Inclusion Committee
Maria Davila (chair)
Mary Redmond
Juli Arzave (athlete)
Lauren Park (athlete)
Reid Krebs (athlete)
Aaron Dumas (athlete)
Simran Jayasinghe(athlete)
Revere Schmidt (athlete)

Officials Committee 
Bob Horne(2022) Chair
TBD

Program Committee
Paul Mazzarelle – RSD (Chair)
Voting Members
Cathy Elgas – MRA
Sammie Hail – SBA
Mary Redmond – FAST
SeanRedmond – FAST
Pete Murphy- PS
Scott Lawson – ICAC
Dave Kilmer – CAST
Tyler Thompson – SDSA
Simran Jayasinghe – RAQ(athlete)
Reid Krebs – WSST (athlete)
Members
Joey Gracia – CSTE
Tom Paradowski (past chair)
Krissy Payton – TAQ

Equipment Committee Chair
Kevin Lee 

Outreach Representative
Krissy Payton

Web Services
[email protected]

Championship Committee
Eric Hughes – SBA
Izzy Cox – MRA (athlete)
Debbie Baldwin – FAST
John McGlynn – RAQ
Mary Redmond – FAST

 

Administrative Board of Review
Kevin Eslinger – HSA (2020)
Scott Lawson – ICAC (2020)
Alex Nguyen – HSA (2020)
Joy Cabrera – NSDY (2020)
Ava Burger – Athlete (RSD)

Nominating Committee
Brad Copeland – (MSD, 2022) (chair)
Cathy Elgas – MRA
Isabella Dang (Athlete) (2021)

Governance Committee
Dave Kilmer – CAST (chair)
Brad Copeland – MSD
Sally Taggart – UN
Laurent Park – CSTE (athlete)

General Chair’s Committees

  • Budget Committee
  • Registration Committee
  • Finance Committee
  • Outreach Committee

Administrative Vice Chair’s Committees:

  • Safe Sport Committee
  • Records Committee
  • Officials Committee
  • Equipment Committee
  • Operational Risk Committee

Age Group Vice Chair’s Committees:

  • Zones Committee
  • Meets Committee
  • Adapted Swimming Committee
  • Camps Committee

Technical Vice Chair’s Committees:

  • Program Committee
  • Planning Committee
  • Time Standards Committee
  • Sanctions Committee

Senior Vice Chair’s Committees:

  • Championship Committee
  • National Travel Committee
  • Open Water Swimming Committee